Mekatronik ve Robotik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı

Akademik Kadro

Akademik Kadro

Can Fuad Delale
Profesör

Prof. Dr. Can Fuad Delale Boğaziçi, Bilkent, İstanbul, İstanbul Teknik ve Işık Üniversitelerinde öğretim üyesi ve TÜBİTAK Temel Bilimler Enstitüsü’nde uzman araştırmacı olarak çalıştı. Ayrıca Japonya’da University of Tokyo’da, Almanya’da Karlsruhe Institute of Technology, Max Planck Institut für Strömungsforschung ve Münih Teknik Üniversitesi’nde, İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde, Hollanda’da Eindhoven University of Technology’de ve ABD'de California Institute of Technology ve Worcester Polytechnic Institute’de konuk eğitimci ve araştırmacı olarak bulundu. “Yoğuşma Durumunda Gaz Dinamiği”, “Kabarcıklar için Homojen Çekirdekleşme Kuramı”, “Hidrodinamik Kavitasyon”, “Sıvılaştırılmış Yakıtlı Türbopompaların Tasarımı” ve “Kavitasyon Optimizasyonu”, “Daimi Olmayan Kavitasyonlu Akışlar” araştırma ve geliştirme projeleri arasındadır. Profesör Delale, 1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’ne asosiye üye, 2013 yılında Bilim Akademisi Derneği’ne asli üye seçildi. American Physical Society ve European Mechanics Society üyesi olup TÜBİTAK Teşvik ve Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülü sahibidir. MEF Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Can Fuad DELALE’nin Bubble Dynamics and Shock Waves adlı kitabı bulunmaktadır.

Araştırma Alanları: Multiphase Flows, Bubble Dynamics, Shock Waves, Aeroacoustics.
Doktora: Brown Üniversitesi, Mühendislik/Akışkanlar Mekaniği ve Termodinamik Grubu, ABD, 1983.
Y. Lisans: Lehigh Üniversitesi, Fizik, ABD, 1979.
Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü, 1976.

 

Dante J. Dorantes-González
Profesör

Prof. Dr. Dante Dorantes-González, Meksika’daki Monterrey Teknoloji Enstitüsü’nde, Makine ve Mekatronik Bölüm Başkanlığı yapmış ve İnnovasyon Merkezi’nin müdürü olarak çalışmıştır. 2008 yılında, Çin’de bulunan Tianjin Üniversitesi’nde Hassas Cihazlar ve Optoelektronik Mühendisliği Okulu’nda çalışmaya başlamıştır. Temmuz 2014 yılında, MEF Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü’ne katılmıştır. Birkaç uluslararası araşatırma projesi yürütücülüğü yapmış ve birkaç ders kitabı, patent ve 60’tan fazla hakemli makale yazarıdır. Birkaç uluslararası konferansta oturum başkanlığı yapmış ve birkaç bilimsel derginin editorler kurulunda yer almaktadır.

Araştırma Alanları: Tahribatsız Test ve Karakterizasyon, Lazer Ultrason, Yüzey Akustik Dalgalarına Dayalı Lazer Teknolojisi, İnterferometri Tasarımı, Piozoelektrik Teknolojisi, Mekatronik Tasarımı, Üretim Süreci Planlama, Otomasyon.

Doktora: Saint-Petersburg Devlet Teknik Üniversitesi, Esnek İmalat Sistemleri, Rusya, 1997.
Y. Lisans: Texas Üniversitesi Dallas, İşletme Yönetimi, ABD, 1996.
Y. Lisans: Saint-Petersburg Devlet Teknik Üniversitesi, Otomatik Kontrol Sistemleri, Rusya, 1994.
Lisans: Saint-Petersburg Devlet Teknik Üniversitesi, Otomatik Kontrol Sistemleri, Rusya, 1992.

 

Seyed Ehsan Layegh Khavidaki
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğr. Üyesi S. Ehsan Layegh K., doktora programı kapsamında 2010 yılında Koç Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği Bölümü, İmalat ve Araştırma Merkezi (MARC) Laboratuvarında çalışmalarını yapmak üzere burs aldı. Ayrıca, doktora sonrası çalışmalarını da aynı laboratuvarda yürüttü ve metal kesimi, işleme proseslerinin dinamik simülasyonu, katma imalat, otomasyon ve mekatronik gibi farklı araştırma konuları üzerine yoğunlaştı. 2016 yılında Koç Üniversitesi'nde öğetim görevlisi olarak çalışmış ve imalat usülleri ile ilgili dersler vermiştir. 2006 ve 2008 yılları arasında, kalıp ve kalıp imalatı, prototipleme ve talaşlı imalat ile ilgili projeler kapsamında endüstride çalıştı. Aynı zamanda İran'daki farklı üniversitelerde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Dr. Layegh, 2017'de MEF Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde yardımcı doçent olarak göreve başlamıştır. Şu anki araştırma konuları arasında, geometrik, statik ve dinamik işleme süreçlerinin simülasyonu, sonlu elemanlar yöntemi ve analizi, CAD / CAM, katma değerli üretim ve takım tasarımı bulunmaktadır.

Araştırma Alanları:  Metal Kesme, Takım Tasarımı, Katkı Üretimi, CAD / CAM / CAE, İşleme Süreçlerinin Sanal Simülasyonu.

Doktora: Koç Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Türkiye, 2015.
Y. Lisans: Ferdowsi Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, İran, 2006.
Lisans: Ferdowsi Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü, İran, 2003.

Tuba Ayhan
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğretim Üyesi Tuba Ayhan lisans(2008) ve yüksek lisans derecelerini İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (2010) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden aldı. "İç Mekan Konumlandırma Sistemleri için mm-hassasiyetinde Mesafe Tespit Gerçeklemesi" başlıklı tez çalışması ile 2016 yılında KU Leuven'den Elektrik Mühendisliği doktorasını aldı. 2016'dan 2018'e kadar doktora sonrası araştırmacı olarak yaklaşık hesaplama devrelerinin tasarımı ve uygulaması üzerine çalıştı. Araştırma alanları arasında gömülü sistemler, yapay sinir ağlarının sayısal gerçeklemeleri, FPGA'lar ve sinyal işleme sistemlerinin gerçeklenmesi yer almaktadır. Tuba Ayhan, 2018 yılından beri MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde doktor öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.
 

Araştırma Alanları:  Gömülü sistemler, yapay sinir ağlarını, FPGA, sinyal işleme sistemlerinin gerçeklemesi.

Doktora:  KU Leuven, Belçika, Elektrik Mühendisliği, 2016.
Y. Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik Mühendisliği, 2010.
Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik Mühendisliği, 2008.

Arif Mustafazade
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğretim Üyesi Arif Mustafazade, elektroniğe ilkokul yıllarında bir hobi olarak başladı. Lise yıllarında analog ve mantık devrelerinin tasarımı, ölçüm aletleri ve PLL’ler üzerinde çalışmalar yaptı. Aynı yıllarda endüstri ile de çalışmaya başladı ve daha sonra Tebriz Azad Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik lisans programından mezun oldu. Mezun olduktan sonra sayısal fotoğraf makinelerine olan ilgisinden, fotoğraf optiği ve görüntü algılayıcılarının kalite ölçümleri ve kıyaslamaları üzerinde çalıştı. Bu çalışmaları Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, Fotoğraf Yüksek Lisans programı çerçevesinde devam ettirerek 2008 yılında mezun oldu.

Optik alanında yaptığı çalışmalarını Koç Üniversitesi Lazer Araştırma Laboratuvarında, Elektrik ve Elektronik Yüksek Lisans programı olarak Katı-Hal Femtosaniye Lazerler üzerinde devam ettirdi ve 2010 yılında mezun olduktan sonra yine Koç Üniversitesi'nde, Optik Mikro-Sistemler Laboratuvarında, Optik MEMS algılayıcılar üzerinde yaptığı Doktora programından 2016 yılında mezun oldu. Doktorasının son iki yılında proje müdürü ve tasarım mühendisi olarak Türkiye’nin en büyük elektrik motor üreticisi olan GAMAK Makine ve Sanayi A.Ş.’de endüstriyel motor sürücülerin tasarımı ve modellemesi üzerinde çalıştı.

2016 yılında, Doktora sonrası araştırmacı olarak Cambridge Üniversitesi'nde, MEMS kütle çekimi algılayıcılar üzerinde çalışmaya başladı. Geliştirdiği Aşırı-Yüksek-Duyarlıklı (Ultra-High-Precision) Analog devreler, ölçüm ve kontrol yöntemleri ve ayrıca termal ve mekanik tasarımları ile proje için büyük ölçüde iyileştirmeler sağladı ve 2018 yılında aynı proje için kurulan Silicon Microgravity Limited şirketinde baş tasarım mühendisi olarak çalışmalarını devam ettirdi. 2020 Yılında Türkiye’ye dönme kararı alarak, çalışmalarına MEF Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak devam edecektir.

Araştırma Alanları: Analog devreler, Katı-Hal Lazerler, MEMS Algılayıcılar, Kontrol, Ölçüm sistemleri, Metroloji.

Doktora: Koç Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, 2016.
Y. Lisans: Koç Üniversitesi, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği, 2010.
Y. Lisans: Marmara Üniversitesi, Fotoğraf, 2008.
Lisans: Tebriz Azad Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, 2000.

 

Yusuf Aydın
Dr. Öğretim Üyesi 

Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Aydın Makine Mühendisliği ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden lisans derecelerini, Makine Mühendisliğinden yüksek lisans derecesini ve sonrasında doktora derecesini sırasıyla 2011, 2013 ve 2019 yıllarında Koç Üniversitesi’nden aldı. Doktorası sırasında fiziksel insan-robot etkileşimi için etkileşim denetleyicileri geliştirdi. Sonrasında ise, geliştirdiği bu denetleyicileri daha genel bir çerçeveye oturtarak kapalı çevrim fiziksel insan-robot etkileşimi sisteminin şeffaflığını ve gürbüz kararlılığını birlikte en iyileyecek çok kriterli bir optimizasyon metodu geliştirdi. Lisansüstü çalışmaları sırasında TUBITAK BIDEB programı kapsamında bursiyer olarak desteklendi. Sonrasında, doktora sonrası araştırmacı olarak yine Koç Üniversitesi Robotik ve Mekatronik Laboratuvarında araştırmalarını sürdürmeye devam etti. Bu dönemde, TUBITAK 1003 programı tarafından desteklenen ve makina öğrenmesi tekniklerini kullanarak insan-robot etkileşimini inceleyen büyük ölçekli bir araştırma projesinde yer aldı. Dr. Aydın, aktif olarak IEEE dergilerinde hakem olarak görev almaktadır. Araştırma yürüttüğü alanlar arasında fiziksel insan-robot etkileşimi başta olmak üzere haptik, robotik, ve mekatronik sistemler ile makine öğrenmesi tekniklerinin insan-robot etkileşimine uygulanması, kontrol, ve optimizasyon yer almaktadır. Dr. Aydın, Ekim 2020 yılında MEF Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne doktor öğretim üyesi olarak katılmıştır ve halen bu görevini sürdürmektedir.

Araştırma Alanları: Fiziksel İnsan-Robot Etkileşimi, Haptik, Robotik, Kontrol, Optimizasyon, Mechatronik ve Makine Öğrenmesi Tekniklerinin Fiziksel İnsan-Robot Etkileşimine Uygulanması.

Doktora: Koç Universitesi, Makine Mühendisliği, 2019.
Y. Lisans: Koç Universitesi, Makine Mühendisliği, 2013.
Lisans: Koç Universitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, 2011.
Lisans: Koç Universitesi, Makine Mühendisliği, 2011.

Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Çerezleri nasıl kullandığımız, sildiğimiz ve engellediğimiz ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Çerez Politikası sayfasını okuyunuz.
x